Elon Musk jest pierwszym człowiekiem w historii, który stracił 200 mld dolarów
Agencja Bloomberg wyliczyła, że w szczytowym momencie, w listopadzie 2021 roku, majątek Muska szacowano na 340 miliardów dolarów. Teraz jego wartość to "tylko" 137 miliardów dolarów.
Powodem tak poważnego tąpnięcia jest spadek kapitalizacji Tesli, której aktywa stanowią podstawę bogactwa biznesmena. W 2022 roku wartość Tesli spadła z 1,2 biliona dolarów do 290 miliardów dolarów.
Oprócz przyczyn zewnętrznych, do spadku wartości Tesli przyczynił się zakup Twittera przez Muska – inwestorzy zaczęli się obawiać, że z tego powodu biznesmen będzie przywiązywał mniejszą wagę do produkcji samochodów elektrycznych w obliczu wzmożonej konkurencji w tym segmencie rynku.
Musk jest obecnie drugim najbogatszym człowiekiem na świecie, według rankingu miliarderów opartego na cenach akcji. Na czele tego zestawienia opracowanego przez Bloomberga jest prezes Louis Vuitton Bernard Arnault, którego majątek szacowany jest teraz na 162 miliardy dolarów.
Plan Muska na rozwiązanie wojny Rosji z Ukrainą
Na początku października Elon Musk przedstawił swój "plan pokojowy" dla Ukrainy – zaproponował przeprowadzenie pod nadzorem ONZ nowego referendum na wschodzie Ukrainy, pozostawienie Rosji Krymu i przyznanie Ukrainie "statusu neutralnego".
Urzędnicy ukraińscy, na których powołuje się tygodnik "Economist", wyrazili przekonanie, że przedstawiony przez miliardera plan jest produktem jego rozmów z Władimirem Putinem. Jeden z nich dodał, że Musk odmówił już Ukrainie włączenia Krymu w obszar działania systemu internetu satelitarnego Starlink, z którego korzysta m.in. ukraińska armia.
W innym wpisie Musk przekonywał, że Krym jest dla Rosji tak samo ważny jak Hawaje dla Stanów Zjednoczonych. Argumentował, że półwysep ma również "krytyczne znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego Rosji", ponieważ znajduje się tam baza marynarki wojennej, wysunięta najbardziej na południe.